For bare tre måneder siden tog Triscan A/S deres nye HandySCAN PRO i brug.
Allerede nu vurderer de, at scanneren er godt i gang med at tjene investeringen hjem.
Ikke fordi scanneren kører otte timer om dagen. Men fordi den bliver brugt dér, hvor den virkelig gør en forskel: når produkter skal verificeres og reklamationer behandles.
3D-scanning har styrket Triscan yderligere i deres måde at arbejde med kvalitetssikring og dokumentation.

Fra fysiske vareprøver til digitale referencer
En af de mest konkrete ændringer handler om måden hvorpå geometrien på en reservedel verificeres.
Triscan har altid indkøbt og vedligeholdt et stort lager af originale vareprøver med det formål at kunne sammenligne dem med Triscan dele.
Ved geometrisk kvalitetskontrol er det ikke længere nødvendigt at finde delen frem fra prøvelageret, hvis den tidligere er scannet og resultatet er gemt som et digitalt referenceemne – en såkaldt ”golden sample”.
Det sparer tid, men betyder også, at den viden, der én gang er indsamlet om produktet er nemt tilgængeligt.
En stor ordre kunne kontrolleres, før risikoen blev stor
3D-scanningen har også vist sin værdi i forbindelse med nye produkter og leverandører.
Triscan havde blandt andet en ordre på aluminiumsrør til en værdi på omkring 600.000-700.000 kroner.
Inden den fulde ordre blev sat i gang, kunne de første vareprøver scannes og sammenlignes med det ønskede grundlag.
Dermed kunne geometrien verificeres tidligt i processen.
Hvis en fejl først bliver opdaget, når en større produktion allerede er gennemført og varerne er leveret, kan konsekvenserne hurtigt blive betydelige. Med 3D-scanning kan kontrollen flyttes frem i processen, hvor det stadig er muligt at reagere.
Det er også en af de erfaringer, Triscan har gjort sig i løbet af de første måneder:
Værdien ligger ikke nødvendigvis i at måle hurtigere.
Den ligger i at opdage fejl tidligere.

Dokumentation ændrer reklamationsdialogen
En anden gevinst finder Triscan i reklamationsbehandlingen.
Når der opstår tvivl om geometrien på en geometrisk kompleks reservedel, kan dialogen hurtigt blive teknisk tung. Manuelle målinger giver enkelte målepunkter, men det kan være svært at skabe et samlet billede af, hvordan emnet faktisk ser ud.
Med 3D-scanning kan Triscan sammenligne hele geometrien og visualisere afvigelserne med et colormap.
Det gør dokumentationen langt lettere at forstå for modtageren.
I stedet for at risikere at tale forbi hinanden og at dialogen dermed tager unødig lang tid, kan kunden nu få en visuel rapport, som er nem at forstå og tydeligt viser, hvordan emnet forholder sig til referencegrundlaget.
Træningen gav et godt fundament
Da Triscan skulle vælge løsning, handlede beslutningen ikke kun om scannerens specifikationer.
Det var også vigtigt, at de kunne få udstyr, software, træning og efterfølgende support samlet ét sted.
Derfor spillede det en rolle, at Kvejborg kunne stå for hele forløbet omkring løsningen.
Kurset blev gennemført hos Kvejborg, hvor Mathias stod for træningen. Og efter de første tre måneder har Triscan endnu ikke haft behov for at kontakte Kvejborg med supportspørgsmål.
– Vi har faktisk ikke haft behov for support endnu. Kurset hos Kvejborg gav os en rigtig god start, så vi har kunnet arbejde videre selv, fortæller Chris Ankersen.
For Triscan har det været vigtigt, at systemet ikke kræver, at man arbejder med det hver eneste dag for at kunne bruge det.
– Det er nemheden i det, der gør forskellen. Vi kan tage scanneren frem efter en pause og ret hurtigt være i gang igen.

Investeringen er godt i gang med at betale sig tilbage
Efter de første tre måneder er det stadig tidligt at gøre det endelige regnestykke op.
Men hos Triscan er der allerede flere konkrete eksempler på, at investeringen skaber økonomisk værdi.
De kan verificere kompleks geometri og opdage fejl tidligere i processen og har med scanningsrapporter fået en stærkere dokumentation i forbindelse med produktkontrol og reklamationer.
– Vores nye digitale referencelager sparer os for at skulle finde referencedele frem fra vores prøvelager og ligge dem tilbage igen.
På den baggrund vurderer Triscan, at udstyret er godt i gang med at tjene sig selv hjem. Fortsætter anvendelsen og besparelserne på samme niveau, er det sandsynligt, at investeringen er tjent hjem i løbet af de første par år.
Det er samtidig et godt eksempel på, at værdien af 3D-scanning ikke nødvendigvis skal måles i, hvor mange timer scanneren er tændt.
Den skal i stedet måles på de positive bidrag teknologien tilfører i forskellige processer i forhold til effektivisering, minimering af fejl og øget kvalitetssikring.